Úvodní slovo

„Jsou lidé, kteří o velkém dobrodružství celý život jen sní a nikdy žádné nezažijí, a pak jsou lidé, jejichž život je jedno velké dobrodružství a nepovažují to za nic zvláštního, protože jsou dobrodruzi tělem i duší. Mezi ty první patří mnoho cestovatelů spisovatelů „rychlokvašek“, kteří si vyrazí na čtrnáct dnů s cestovní kanceláří do Afriky, a hned se pasují na znalce černého kontinentu, napíší o svém dobrodružství neuvěřitelně nudnou knížku, a cítí se být machry a experty. Ti druzí prožívají dobrodružství od rána do rána, den co den, a nenapíší o tom nikdy nic, protože to nepovažují za nic mimořádného. Mezi ty patří, a to v jejich čele, autor této knihy, vlastním jménem Petr Hanek.

Kobry mu lezly denně po zahradě, opice mu skákaly po střeše, leopardi a lvi byli všudypřítomní, a když cestoval za prací, divocí sloni se mu neustále motali po cestě. Za hospodyni měl šamanku, která se mu starala o domácnost a donutila ho zvýšit všechny postele tak, aby je v noci neroztrhal krvelačný Tolokoš.

Když se na mě [Petr Hanek] obrátil s tím, abych mu pomohl knihu vytvořit, byla to pro mne velká čest. Půl roku jsme psali, vyprávěli si a vzpomínali. Ponořte se do dobrodružství autorova života, a ať vám čas uteče při čtení knihy stejně jako nám při jejím psaní.“

Jiří Zeman